شنبه, 01 شهریور 1393
مدیریت وبسایت

در اینترنت دنبال چه چیزی هستید؟ (بخش اول)

در اینترنت دنبال چه چیزی هستید؟

ما این مقاله را در چند بخش مختلف دنبال می کنیم . مطالعه ی قسمت های بعدی و در نهایت کل مجموعه به شما درک درستی از استفاده از اینترنت و دنیای مجازی را می دهد.

 

1- فایده ی دانستن انگیزه های استفاده از اینترنت چیست؟

آگاهی و اطلاع، مقدمه ی تغییر، اصلاح رفتار و رشد است. یک پزشک نیز تا دست به آزمایش و شناسایی عامل اختلال نزند، نمی تواند با اطمینان به درمان و اصلاح اختلال اقدام کند. ما هم اگر بخواهیم تغییری در رفتار و عادت خود و یا فرزندان در استفاده از اینترنت ایجاد کنیم باید پیشاپیش اطلاعات کافی را از خودِ عادت (شدت، دفعات و...) و همین طور انگیزه ها و علل آن کسب کنیم. بسیاری از عادت ها و وابستگی های ما به این دلیل شدت و دوام دارد که واقعاً نمی دانیم از کجا و از کدام نیاز ما ریشه گرفته و چون علت آن ها را نمی شناسیم قادر به کنترل و رفع عادت نیز نیستیم.

اگر از نوجوانی که مصرف سیگار را شروع کرده بپرسید که چرا سیگار می کشد، پاسخ درست و روشنی در توضیح علل آن نمی تواند بدهد. در مورد کامپیوتر و اینترنت هم بر خلاف انتظار گاهی همین طور است. خیلی وقت ها زدن دکمه و روشن کردن کامپیوتر و ورود به فضای اینترنت به صورت رفتاری شرطی، عادتی و حتی غریزی (در پاسخ به تکانه های جنسی و خشم) انجام می شود و نه لزوماً به صورت فعالیتی آگاهانه و هدفمند و با برنامه ی قبلی و این هم مثل خیلی از رفتارهای جبری، خودکار و غریزیِ ما از مراکز پایین تر مغزی سرچشمه می گیرد، نه از قشر مغز که مرکز بصیرت، تسلط و آگاهی است.
علاوه بر این، نوع فعالیتی که در اینترنت انجام می دهیم هم سرنخ و راهنمای خوبی است که ما یا فرزندان رفع چه نیازی را داریم پیگیری می کنیم. مثلاً کسانی که بیشتر به دنبال مسائل تکنیکی و نرم افزاری و یا بازی های تک نفره و یا جمع کردن اطلاعات و تصاویر هستند و کمتر به سراغ چت و گروه های اینترنتی می روند، در واقع فعالیت های غیر اجتماعی اینترنت را دوست دارند. برعکس، در بین آن ها که فعالیت های اجتماعی را ترجیح می دهند نیز تفاوت هایی هست. مثلاً ایمیل فرستادن و یا پیغام خاموش، از درجه ی اجتماعی بودن کمتری نسبت به چت های دیداری و صوتی برخوردار است.
به علاوه، هر چه نیاز اساسی فرد در زندگی واقعی و بیرونی بیشتر نادیده گرفته و یا سرکوب شده باشد، بیشتر در فضای اینترنت در جستجوی آن خواهد بود. شدت اشتیاق و اصرار فرزند ما به گفت و گو با دوستان در اینترنت حکایت از نیاز او به روابط اجتماعی دارد که شاید بر خلاف پندار ما نادیده گرفته شده و یا ناکافی بوده است.
چنین سرنخ هایی ما را در درک بهتر احساسات و نیازهای فرزندان یا خودمان یاری می کند.
به طور خلاصه، اینترنت محیطی است بسیار غنی و متنوع که نیازهای مشترکین را در ابعاد گوناگون پاسخ می دهد و ارزیابی نوع فعالیت اینترنتی می تواند آگاهی بیشتری از انگیزه ها و نیازهای مان به ما بدهد. چه نیازهایی ما را به سوی این محیط می کشاند و ساده تر: از اینترنت چه می خواهیم؟

 

بخش های این مقاله :

 بخش اول   -   بخش دوم   - بخش سوم    -    بخش چهارم   

بخش پنجم      -      بخش پایانی

 

منبع : حمیدیان، فرود، (1387)، اعتیاد به اینترنت و موبایل(بررسی عوارض وابستگی به اینترنت، موبایل و بازی های کامپیوتری)، تهران: نشر قطره، چاپ دوم

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 400 محدودیت کاراکتر
نوشته شما باید ما بین 5-400 کاراکتر باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
شرایط و قوانین.

.

بالا