مراسم تنفیذ دکتر روحانی

مراسم تنفيذ حكم رياست‌جمهوری هفتمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، عصر امروز (شنبه) در حسینیه‌ی امام خمینی رضوان‌الله‌علیه برگزار شد و رهبر انقلاب با تنفیذ رأی ملت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آقای دكتر حسن روحانی را به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران منصوب كردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حكم تنفیذ ریاست‌جمهوری آقای روحانی كه حجت‌الإسلام‌ و‌المسلمین محمدی گلپایگانی -رئیس دفتر رهبری- آن را قرائت كرد، مشاركت گسترده‌ی مردم در انتخابات را نشانِ پختگی و بلوغ سیاسی ملت و دربردارنده‌ی پیام‌های روشنِ «وفاداری به انقلاب»، «اعتماد و امید به نظام» و «اعتماد به روحانیت شجاع» دانستند و تصریح كردند: ملت ایران به دشمنان كه برای دلسردكردن مردم از هیچ تلاش سیاسی و تبلیغاتی فروگذار نكرده بودند، پاسخی قاطع و پرمعنی داد.
پس از قرائت حكم تنفیذ ریاست‌جمهوری آقای روحانی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی  متانت، آرامش، شكوه، صفا و صمیمیت جاری در مراسمِ دست‌به‌دست شدن قدرت اجرایی كشور را پدیده ای بسیار ارزشمند و مهم خواندند كه ریشه در مردم‌سالاری دینی دارد.
ایشان با اشاره به فقدان حاكمیت مردم در دوران دیكتاتوری وابسته‌ی پهلوی و قبل از آن افزودند: با پیروزی انقلاب اسلامی، ملت مزه‌ی مردم‌سالاری را چشید و كارها در مدار اسلام عزیز، به دست مردم افتاد.

رهبر انقلاب با اشاره به نقش‌آفرینی مردم در همه‌ی مسائل مهم و مسئولیت‌های اساسی كشور خاطرنشان كردند: در ۳۴ سال اخیر تقریباً هر سال یك انتخابات برگزار شده و مردم در روند مدیریت و برنامه‌های كلان كشور تصمیم‌گیری، نظارت و عمل كرده‌اند.
ایشان در تبیین بیشتر خصوصیات «مردم‌سالاری اسلامی» افزودند: در این نظام مردمی، رابطه‌ی مردم و مسئولان، به چهارچوب‌های قانونی منحصر نمی‌شود، بلكه رابطه‌ای مستحكم، عاطفی و ایمانی است كه از عمق اعتقادات دینی و تعهد ملت به مبانی و اصول انقلاب سرچشمه می‌گیرد و مسئولان را هدایت می‌كند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان نمونه‌ای از اعتقادات اسلامی و تعهد انقلابی ملت، به حضور پرشكوه مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره كردند و افزودند: در این هوای گرم و با دهان روزه، چه انگیزه‌ای جز ایمان دینی و وفاداری به آرمان‌های انقلاب، مردم را به حضور در خیابان‌ها، ایستادگی در مقابل دشمنان اسلام و اعلام موضع درباره‌ی مسأله‌ی فلسطین كشانده بود؟
ایشان همچنین با یادآوری حضور شورانگیز همه‌ی قشرهای ملت در راهپیمایی ۲۲ بهمن هر سال تأكید كردند: در انتخابات نیز همین احساس تعهد و تكلیف است كه ملت را پرشور و پرنشاط به میدان حضور سیاسی و اجتماعی می‌كشاند و حماسه می‌آفریند كه همه‌ی مسئولان باید این حقیقت را همیشه به‌ یاد داشته باشند.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: این راه پربركت را امام حكیم جلوی پای مردم ما گشود و ملت نیز تا امروز با وفاداری كامل آن را ادامه داده است و در آینده نیز به فضل الهی همین‌گونه خواهد بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، پذیرش مسئولیت در نظام اسلامی را به معنی قبول زحمتِ كار و تلاش سنگین و خدمت بی‌وقفه به مردم خواندند و افزودند: خوشبختانه بر اثر زحمات متراكم مسئولان گذشته، ظرفیت‌های فراوانی در كشور وجود دارد كه باید از همه‌ی آنها استفاده كرد.
ایشان با توصیه مردم و مسئولان به بردباری و صبر و شكیبایی افزودند: از خدا می‌خواهیم كه كارهای كشور هر چه سریع‌تر به پیش برود، اما باید توجه داشت كه كارهای كلان، طبیعتاً زمان‌بر است. بنابراین نباید توقع داشت كه مشكلات اقتصادی و دیگر مشكلات در مدت كوتاهی برطرف شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  رئیس‌جمهور محترم و هیأت دولتی را كه از مجلس رأی اعتماد می‌گیرد، به تلاش بی‌وقفه اما با پرهیز از شتاب‌زدگی توصیه و خاطرنشان كردند: باید با تكیه بر بشارت‌های گوناگونی كه در كشور وجود دارد و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌ها، گام‌ها را محكم و مطمئن برداشت.
رهبر انقلاب اسلامی برخوردهای خصمانه‌ی جبهه‌ی دشمنان و در رأس آنان آمریكا را با ملت ایران یادآوری كردند و افزودند: همانگونه كه رئیس‌جمهور محترم نیز به تحریم‌ها و رفتارهای دشمنان اشاره كرد، این رفتارها برای مردم مشكلاتی به همراه می‌آورد، اما تجربه‌ها و درس‌های باارزشی هم در اختیار مسئولان و مردم قرار می‌دهد.
ایشان تلاش برای استحكام ساخت و اقتدار درونی كشور را درس بزرگ فشارهای اقتصادی دشمنان برشمردند و تأكید كردند: باید هرچه می‌توانیم، خود را در داخل مقتدر كنیم و دل به بیرون نبندیم، چرا كه هركس به بیرون دل ببندد، وقتی با فشارها مواجه می‌شود، خلع سلاح خواهد شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حل مسائل اقتصادی و استمرار پیشرفت‌های علمی را در استحكام ساخت درونی دارای اهمیت درجه‌یك خواندند و تأكید كردند: باید باجدیت این دو مسأله را دنبال كرد.
رهبر انقلاب با تأیید نظر دكتر روحانی درباره‌ی برخورد حكمت‌آمیز با ارتباطات بین‌المللی و مسائل سیاسی افزودند: مسائل سیاسی هم مهم است و حتماً باید كارها حكمت‌آمیز و عاقلانه انجام شود. البته ما دشمنانی هم داریم كه زبان عقلایی، زیاد سرشان نمی‌شود، اما به‌هرحال وظیفه داریم كه مسائل را حكیمانه، بااستحكام و با توجه به اهداف نظام به پیش ببریم.
ایشان با استناد به آیات قرآنی، راه وسط را همان راه اسلام خواندند و افزودند: اسلام وظیفه و راه موفقیت را مشخص كرده است و همه باید به دنبال جلب رضایت پروردگار و انجام‌دادن تكلیف باشیم.
رهبر انقلاب خاطرنشان كردند: برخی دشمنان از روز اول پیروزی انقلاب  به‌صراحت، نابودی انقلاب و محو نظام اسلامی را هدف خود اعلام كردند، اما با گذشت ۳۴ سال از آن روز، نه‌تنها نتوانسته‌اند جمهوری اسلامی را متزلزل كنند، بلكه حتی قادر نبوده‌اند پیشرفت نظام را سد كنند.
رهبر انقلاب اسلامی الطاف الهی، حضور مردم و تلاش مسئولان را زمینه‌ساز ناكامی دشمنان و دستیابی به پیشرفت‌های تحسین‌برانگیز خواندند و خاطرنشان كردند: همه‌ی این موفقیت‌ها به بركت پایبندی به اسلام و ارزش‌های اسلامی و عمل به رهنمودها و خطوط روشنی بوده است كه امام بزرگوار برای ملت به یادگار گذاشته است.
ایشان  مسئولان قوای اجرایی، مقننه و قضاییه را به حداكثر همكاری برای حل مشكلات توصیه كردند و افزودند: باید با تكیه بر امكانات فراوان كشور، به كارهای بزرگ همت بگماریم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانشان، با اشاره به مشكلات اقتصادی-سیاسی جهان اسلام و اوضاع ناآرام برخی كشورهای منطقه افزودند: حضور ظالمانه و جنایت‌بار رژیم غاصب صهیونیستی در ۶۵ سال اخیر، از جمله مشكلاتی است كه متأسفانه با حمایت برخی مستكبران جهانی، استمرار یافته است كه در این اوضاع منطقه و جهان، جمهوری اسلامی با مواضع روشن به راه پیشرفت خود ادامه می‌دهد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور منتخب را فردی آزموده‌شده و جزو عناصر و خدمت‌گزاران قدیمی نظام اسلامی برشمردند و خاطرنشان كردند: آقای روحانی در دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی كارها و خدمات فراوانی انجام داده و امروز هم كه به آراء ملت مفتخر شده است، به فضل و یاری الهی، منشأ خدمات دیگر خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی با درخواست از همه‌ی جریان‌های گوناگون سیاسی و شخصیت‌ها و عناصر متنفذ برای كمك به آقای روحانی و دولت وی تأكید كردند: امیدواریم رئیس‌جمهور وظایف سنگین خود را به‌خوبی انجام دهد و توقعات مردم را به بهترین وجه برآورده سازد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین با تشكر از آقای احمدی‌نژاد و دولت وی كه خدمات بسیار و كارهای مهمی انجام داده‌اند، افزودند: كارهای فراوان دیگری نیز وجود دارد كه ان‌شاءالله با همت مسئولان و ملت انجام می‌شود و نشان می‌دهد جریان پیشرفت ایران، توقف‌ناپذیر است.
در این مراسم همچنین دكتر حسن روحانی در سخنانی رأی اعتماد ملت بزرگوار ایران و امضای حكم ریاست‌جمهوری به‌دست رهبر معظم انقلاب را افتخاری برای خود دانست و با سپاس به درگاه خداوند منّان تأكید كرد: انتخابات خرداد ۹۲ با شفافیت، رقابت و آرامش كامل برگزار شد و با استقبال و تأیید عموم ملت روبه‌رو گشت.
رئیس‌جمهور با اشاره به نقشه‌های بدخواهان ایران برای ایجاد شكاف میان ملت و حاكمیت گفت: آنها تلاش می‌كردند كشور ما در پی تحریم، به انزوا و ستیز داخلی برود، اما مشاركت گسترده‌ی ملت در انتخاباتی پرشور، حماسه‌ای كم‌نظیر آفرید و اتكاء به خرد جمعی و مشاركت همه‌ی فعالان پایبند به نظام، نشانگر بلوغ و اعتماد هرچه بیشتر مردم و حاكمیت شد.
آقای روحانی در تبیین ابعاد مختلف انتخابات ۲۴ خرداد افزود: انتخاب فردی كه سال‌ها در مسئولیت‌های خطیر نظام اسلامی انجام وظیفه كرده است، نشان‌دهنده‌ی عزت‌خواهی ملت، نبود شكاف میان مردم و دولت، نهادینه‌شدن مردم‌سالاری و پختگی و تعمیق انقلاب اسلامی است.
آقای روحانی، مشاركت بالا و برگزاری سالم و بدون حاشیه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، شعارها و سیاست‌های نامزدها و حجم گسترده‌ی بحث و نقد را نشان‌دهنده‌ی فرآیند رو به كمال مردم‌سالاری دینی در نظام اسلامی دانست و گفت: نشاط و امیدی كه از دل این انتخابات برآمد، سرمایه‌ی اجتماعی جدیدی برای ایران مهیا كرده كه علاوه بر رفع تهدیدها، فرصت‌های نویی برای پیشرفت و توسعه‌ی همه‌جانبه و هدفمند كشور به‌وجود آورده است.
رئیس‌جمهور ضمن قدردانی از رهبر انقلاب اسلامی و مراجع، علما، نخبگان، جریانات و گروه‌های مختلف سیاسی و آحاد مردم كه زمینه‌ساز امید و اعتماد بزرگ در انتخابات ۲۴ خرداد شدند، افزود: وظیفه‌ی محوری من، حفظ این عشق و امید و اعتماد است.
آقای روحانی  مردم را شگفتی‌آفرین انتخابات خواند و خواستِ آنها را تغییر و تحول دانست و خاطرنشان كرد: حداقل انتظار مردم از دولت جدید، ایجاد ثبات و آرامش در همه‌ی زمینه‌ها و رفع دغدغه‌ها و تنگناها به‌ویژه در عرصه‌ی اقتصادی و معیشتی است.
رئیس‌جمهور لازمه‌ی پاسخ‌گویی دولت به انتظارات مردم و پایبندی به عهد و پیمانی را كه با مردم بسته است، راستگویی با مردم و وفاداری به آنها دانست و تأكید كرد: این دولت بر عهد خود در شكوفاكردن اخلاق اسلامی و تلاش برای تبیین و تحقق احكام نورانی اسلام وفادار خواهد بود.
آقای روحانی با اشاره به امكانات و توانایی‌های دولت افزود: برآورده‌كردن انتظارات و خواسته‌های مردم، به‌یك‌باره امكان‌پذیر نیست، اما دولت تلاش خواهد كرد مسائل را با مردم باصداقت در میان بگذارد و از قوای دیگر استمداد جوید.
رئیس‌جمهور با تأكید بر این‌كه حفظ فضای امید و نشاط، با رویكرد اعتدالی و تعاملی و تمركز بر قانون‌گرایی امكان‌پذیر است، گفت: اعتدال به معنای عدول از اصول و محافظه‌كاری در برابر تغییر و تحول نیست، بلكه اعتدال رویكرد خردورزانه، فعالانه و صبورانه در جامعه، برای دورشدن از افراط و تفریط است.
آقای روحانی  استمرار مسیر مردم‌سالاری دینی را از طریق رویكرد اعتدال امكان‌پذیر دانست و خاطرنشان كرد: من خود را موظف به پیگیری رویكرد اعتدالی در قالب برنامه‌ها و اقدامات دولت می‌دانم.
وی تمركز بر مسائل اقتصادی و مهار آسیب‌های اجتماعی را از برنامه‌های اصلی دولت یازدهم برشمرد و افزود: دولت در عرصه‌های بین‌المللی نیز گام‌های اساسی برای تأمین منافع ملی و رفع تحریم‌های ظالمانه برخواهد داشت.
رئیس‌جمهور خاطرنشان كرد: اگر خلق حماسه‌ی سیاسی با تدبیر رهبر انقلاب اسلامی و مشاركت گسترده‌ی مردم، امكان‌پذیر شد، خلق حماسه‌ی اقتصادی نیز امكان‌پذیر خواهد بود.
آقای روحانی همچنین از خدمات دولت‌های گذشته به‌ویژه دولت دهم و آقای احمدی‌نژاد تشكر و قدردانی كرد و در پایان سخنان خود گفت: سنگینی بار این رأی و این تنفیذ را بر دوش خود احساس می‌كنم و به خدا پناه می‌برم و از او برای انجام این وظیفه‌ی سنگین استمداد می‌جویم.
در آغاز این مراسم نیز وزیر كشور گزارشی از روند برگزاری یازدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری و چهارمین دوره‌ی انتخابات شوراهای شهر و روستا بیان كرد.
آقای مصطفی‌نجار از چهار اصل «قانونمداری»، «امانتداری رأی مردم»، «عدالت‌مداری و برقراری شرایط برابر تبلیغاتی برای نامزدها» و «ایجاد زمینه‌ی مشاركت گسترده‌ی مردم» به عنوان خطوط و اصول كلی دستگاه‌های برگزاركننده‌ی انتخابات یاد كرد.
وزیر كشور با اشاره به همزمانی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا، از حضور ۳۶ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۶۵۱ نفر از میان ۵۰ میلیون و ۴۸۳ هزار  و ۱۹۲ نفر واجد شرایط رأی‌دادن و مشاركت حدود ۷۳ درصدی خبر داد و افزود: دكتر حسن روحانی با كسب ۱۸ میلیون و ۶۹۲ هزار و ۵۰۰ رأی و كسب اكثریت مطلق آراء به عنوان رئیس‌جمهور اسلامی ایران انتخاب شد.
وزیر كشور با اشاره به تدابیر حكیمانه‌ی رهبر انقلاب و تأكید بر برگزاری انتخابات قانونمند با مشاركت گسترده‌ی مردم و روشنگری‌های ایشان در خصوص نیات پلید و اهداف سوء دشمنان، گفت: انتخابات ۲۴ خرداد مانند همه‌ی انتخابات گذشته باشكوه، قانونمند، سالم و رقابتی برگزار شد و خط بطلانی بر سیاه‌نمایی‌های دشمنان و ادعاهای افرادی كشید كه در سال ۸۸ با عبور از قانون، كام ملت را تلخ كردند .

منبع :

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 400 محدودیت کاراکتر
نوشته شما باید ما بین 5-400 کاراکتر باشد
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد.

.

بالا